Historie společnosti

Světově jedinečná tradice sklářského a bižuterního řemesla na Jablonecku sahá až hluboko do 16. století, kdy v tamním Mšeně vznikla první sklářská huť. Výroba perlí ve formě skleněných válečků, sekaných z barevných tyčinek má kořeny již v roce 1500 v italských Benátkách. Odtud postupně přešla do severních Čech, kde byla zdokonalována a dovedena do světové proslulosti, unikátní šíře sortimentu i kvality. Zásadní rozmach výroby skla a skleněných komponentů na Jablonecku nastal zejména v druhé polovině 19. století – z Jablonce nad Nisou se během několika let stává světové centrum výroby a prodeje skla a bižuterie.

Počátkem 20. století už sídlí v Jablonci na 130 exportních domů. Sklářský a bižuterní průmysl zaměstnává tisíce lidí z regionu. Přes mnohé peripetie v průběhu 20. století si tento průmysl udržel své výjimečné místo na světových trzích a výroba a rozvoj tradičního sortimentu jabloneckého zboží úspěšně pokračuje i v novém tisíciletí.
Dne 1. 11. 2009 vznikla nová firma PRECIOSA ORNELA, a. s., součást Preciosy Group, která navázala na dlouhou tradici sklářské a bižuterní výroby na Jablonecku a převzala většinu výrobních, prodejních a marketingových aktivit bývalých Divizí Perle a Sklo Jablonexu Group.