Články

Limitovaná kolekce Design Desná 2017

Limitovaná kolekce Design Desná 2017, Popelníky 1957 - 1958
Projděte si s námi přehlídku LIMITOVANÉ KOLEKCE Design Desná 2017

Pět exkluzivních, výtvarně vytříbených děl z desenského skla. PRECIOSA ORNELA Vám postupně odtajní jednotlivá díla z 50. až 70. let 20. století. 

LIMITOVANÁ KOLEKCE

Sklárny v Desné od roku 2009 vlastní akciová společnost PRECIOSA ORNELA, která začala systematicky evidovat sklad tisíců kovových forem, uložených v areálu polubenské hutě, a dokumentovat jejich stav. Současně se zrodila idea uvádět vybrané vzory, vzniklé po roce 1945, znovu do výroby tak, jak to její předchůdci běžně činili v případě doplňování meziválečného sortimentu. Ve spolupráci zaměstnanců společnosti s designérem Jaroslavem Bejvlem ml. a kurátorem Petrem Novým z jabloneckého Muzea skla a bižuterie vznikl během dvou let projekt trendové limitované kolekce splňující jak současná estetická, tak výrobní a komerční měřítka.

Vybráno bylo nakonec pět solitérů či kolekcí z období padesátých až sedmdesátých let 20. století, jejichž autory jsou Václav Plátek a Václav Hanuš. Jde o výtvarně vytříbené nadčasové návrhy, nikoliv o prvoplánové retro konvenující módní nostalgické vlně. Splňují vše, co by měl současný designový výrobek mít. Jsou nápadité a přesto funkční, vzbuzují emoce a vyprávějí příběhy. Nejen o době, v níž vznikly, a o lidech, kteří tehdy žili, ale i o nás a našem vnímání světa.

Popelníky 1957 - 1958

Lisované a broušené sklo
Design Václav Plátek

Druhá polovina padesátých let 20. století probíhala ve znamení postupného uklidňování napjaté situace ve světě směřující k další globální válce. Země kapitalistického a socialistického bloku spolu začaly opatrně mluvit, což se projevovalo i v oživení tradice velkolepých světových výstav. EXPO v Bruselu roku 1958, které obeslalo 52 zemí včetně USA a Sovětského svazu, navštívilo 42 milionů lidí. Velkého úspěchu se zde dočkalo Československo reprezentované i početnou kolekcí užitkového a uměleckého skla. Získalo čtrnáct různých ocenění – mezi nimi čestné uznání za popelníky navržené Václavem Plátkem pro Jablonecké sklárny – a národní pavilón byl vyhlášen tím nejlepším na výstavě.

Plátkovy popelníky byly poté úspěšně představeny i na velkolepé výstavě Československého skla v Moskvě (1959) a na XII. Triennale v Miláně (1960).

Popelník, 1957 - 1958, design Václav Plátek Popelník, 1957 - 1958, design Václav Plátek
Popelník, 1957 - 1958, design Václav Plátek Popelník, 1957 - 1958, design Václav Plátek

Váza, 1965

Sklo foukané do kovové formy a broušené
Design Václav Hanuš

Šedesátá léta 20. století měla mnoho tváří. Zatímco příslušníci hnutí hippies s rozšířenými zorničkami vyznávali mír, lásku, přátelství a svobodu, soustředěně přivřené oči vojenských stratégů hráli smrtelně nebezpečnou šachovou nukleární partii. Na jedné straně člověk přistál na Měsíci a poslední africké státy se zbavily koloniální nadvlády, na straně druhé mráz studené války spaloval lidskost ve Vietnamu. Československo se na začátku tohoto desetiletí stalo socialistickou republikou a na jeho konci federací. Komunisté zůstávali u moci, začalo se však více naslouchat svobodomyslným názorům, které nebyly v souladu s tvrdou sovětskou linií. Do hospodářské politiky a praxe začaly pronikat témata jako konkurenceschopnost nebo škodlivost státního monopolu, což se projevilo i ve sklářství. Zde se velký důraz kladl nejen na zefektivnění výroby, ale i její výtvarnou kvalitu.

vaza hanus 1965Váza, 1965, design Václav Hanuš

Vázy, 1966

Sklo foukané do kovové formy, broušené a matované
Design Václav Hanuš

V šedesátých letech 20. století vstoupila na základě požadavků zákazníků v tradičně čirém lisovaném skle a krystalerii do popředí výrazná barevnost. Václav Hanuš byl jako interní návrhář Jabloneckých skláren ale pochopitelně nucen řešit nejen otázky výtvarné, ale i výrobně-technologické. A vznikly tak i „stromové“ vázy, které se staly komerčním hitem.

Jak sám autor vzpomínal, „přišlo se na to, že by se také barevky mohly tavit ve vanách, aby se docílila žádaná kvalita skloviny. Problém: pouze jedna vana, a na ní se mělo tavit postupně pět barev. To najednou přirozeně nelze. Dalo se to sice nějak dohromady pomocí střídání barev na denní vaně, ale vznikla produkce vytaveného skla mezi jednotlivými barvami. Nebyla barevně jako ta nová, ani jako ta původní. Co s takovou sklovinou? Vyčepovat ji? Proto vznikly ty moje laciné vázy větvičky. Vymyslel jsem je tak, aby se vady skloviny schovaly. Jestli byly na krámě v trochu neobvyklých barvách nevadilo... dozelena, domodra."

Autor textů: PhDr. Petr Nový

vazy 1966 v580 vaza 1966 mat v580
Vázy, 1966, design Václav Hanuš Váza, 1966, mat, design Václav Hanuš

Váza, 1970

Sklo foukané do kovové formy, broušené a matované
Design Václav Hanuš

Sedmdesátá léta 20. století se nesla v atmosféře střízlivění z pestré palety možností, které se lidstvu otevřely v minulém desetiletí. Ať již se jednalo o blízkou perspektivu cest na planety naší sluneční soustavy nebo globální jadernou katastrofu. Jako by svět řítící se bezhlavě kupředu najednou ubral nohu z plynu, za což patně mohly i první těžké ropné krize a s nimi související ekonomické recese.

V Československu po vojenském potlačení Pražského jara roku 1968, kdy k reformám se nadechující zemi zadusil Sovětský svaz, vládla socialistická normalizace. Krev obětí invaze se brzy vpila do země a pokusy o aktivní odpor proměnily v pasivní rezistenci a jinotaje v umělecké tvorbě. Ani protestní hnutí jako Charta 77, mezi jejíž první mluvčí patřil dramatik Václav Havel, si výraznou podporu veřejnosti nezískala. Neboť normalizace stvořila normální občany, jejichž cílem byl normální život. Zrodila se země, kde včera znamenalo zítra.

vaza 1970 clanekVáza, 1970, design Václav Hanuš

Vybrané exponáty z LIMITOVANÉ KOLEKCE si můžete prohlédnout na blížící se výstavě SKLO Z DESNÉ - DESIGN DESNÁ:

7. prosince 2017 – 15. dubna 2018
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Nákup vybraných artiklů je možný od prosince 2017.
Kontakt: Martin Koutný

Od prosince 2017 se také můžete těšit na novou knižní publikaci SKLO Z DESNÉ 1847 - 2017, kdy vyvrcholí oslavy výročí sklářství v Desné.